Bez,  Reportáže,  Zprávy

Evropská unie v kostce

Třidy 2.S, 3.S, 2.A, 3.A a studenti 4.A, kteří chodí na seminář z Občanské výchovy dnes měli možnost zúčastnit se přednášky Evropská unie v kostce, se kterou přijela koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii z Eurocentra České Budějovice – Kateřina Marková.

První přednáška se konala 1. a 2. vyučovací hodinu, druhá 3. a 4. hodinu.

Žáci se dozvěděli např. základní informace o počátcích Evropské unie či jak celý systém funguje.

P. Marková ukázala symboly EU a představila nejdůležitější orgány této nadnárodní organizace, vysvětlila jejich funkci a nastínila, jak pracují.

Většina žáků jistě uvítala informace o Schengenském prostoru – tedy jak mohou cestovat po zemích EU, na jaké služby mají v zahraničí nárok, co a kolik si mohou v zahraničí nakoupit bez nutných potvrzeních a povoleních a zda mohou cestovat i se svým domácím mazlíčkem.

Nechybělo ani aktuální téma Green Deal, tedy Zelená dohoda pro Evropu. Byli představeny základní cíle a dokumenty, které pod tuto dohodu vydanou Evropskou komisí spadají. Bylo zmíněno i to, že přestože jsou stanoveny cíle, tak není pro každý stát jednoduché je splnit v závislosti na specifických podmínkách a možnostech.

Starší studenty možná zaujala nabídka placených stáží v institucích EU nebo možnost vycestování a studia v zahraničí skrz různé projekty. Do této kategorie totiž nepatří pouze Erasmus, ale i soutěž DiscoverEU, Evropský sbor solidarity, tzv. solidární projekty či projekty Výměny mládeže.

AUTOR: Natálie Procházková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *