Ponožkový den na podporu lidí s Downovým syndromem

V úterý dne 21. března se na milevském gymnáziu konal další z tematických dnů organizovaný školním parlamentem. Tentokrát si měli žáci vzít do školy každou ponožku jinou jakožto symbol podpory lidí postižených Downovým syndromem.

Přestože akce byla svolána narychlo, našli se žáci, kteří se zapojili.

Na různobarevné kombinace ponožek se můžete podívat na následujících fotografiích.

2.S
6.S

Downův syndrom je celoživotní vrozené zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. Světový den proto připadá na 21.3. a jeho symbolem se staly ponožky, protože svým tvarem připomínají tvar chromozomů.

Každý rok se v ČR narodí přibližně 50 novorozenců s Downovým syndromem, celosvětově se tento počet pohybuje přibližně kolem 100 000 novorozenců ročně.

Toto postižení způsobuje u většiny mentální opoždění různého stupně, hypermobilitu (tj. zvýšená pohyblivost kloubů) a nižší svalový tonus (tj. svalové napětí), který komplikuje rozvoj motoriky.

Více informací o tomto postižení se můžete dozvědět na stránkách DownSyndrom.cz.