Reportáže,  Zprávy

První projektový den EVVO si letošní nováčci užívali ve Strakonicích a Písku

V úterý 19. září se třídy prima a 1.A vypravily v rámci projektových dnů EVVO na hrad Strakonice a do Vodní elektrárny města Písek.

V osm hodin ráno se obě dvě třídy vypravily autobusem od budovy milevského gymnázia do Strakonic, kde je čekala nejdříve exkurze na místním hradě. K vidění bylo hned několik zajímavých expozic.

První z nich byla na téma textilního průmyslu a týkala se zejména firmy Fezko, která vyráběla fezy – pokrývku hlavy, nošenou především v islámských zemích – a v době své největší slávy vyvážela do celého světa.

Druhá expozice se zaměřila na dudy. Na dva z exponátů bylo dokonce možné si sáhnout.

Následující expozice se věnovala loutkám a především Josefu Skupovi – strakonickému rodákovi a autorovi oblíbených postav Spejbla a Hurvínka. Po této výstavě mohli žáci vystoupat na věž Rumpál.

Předposlední expozice byla zasvěcena motocyklům značky ČZ. V poslední expozici studenty čekaly hlavolamy, které si mohli zkusit vyřešit.

Následně se třídy přesunuly do města Písek, kde se studenti vydali do místní vodní elektrárny. Zde vyslechli studenti výklad o její historii. Následně si šli prohlédnout turbíny, lampy a všelijaké jiné historické artefakty, které se v elektrárně nacházejí.

Po návštěvě elektrárny žáci dostali hodinový rozchod v oblasti Fügnerova náměstí, který mohli využít k zakoupení oběda, či doplnění tekutin. Domů všichni vyráželi nabití novými zážitky a vědomostmi.

AUTOR: Helena Pontová