Práce žáků

Kde hledat POMOC?

Tento článek je součástí projektů 3.A v hodinách tzv. OSZ (Občanský a společenskovědní základ).

V tomto článku se dozvíte, kde a jak hledat pomoc při těžkých životních situacích. 

Safezona je stránka, na které najdete velký domeček s okénky. V každém okénku se nachází jeden potenciální problém, se kterým možná potřebuješ poradit. Když se podíváme do okénka, nalezneme zde krátký úvod do problematiky, otázky a odpovědi k dané problematice, dále např. pracovní listy, které ti mohou pomoci zorientovat se ve svých pocitech a nakonec jsou zde kontakty, na koho/na co se obrátit. Neřeší se zde jen témata ohledně sexuality ale i třeba šikana, sebepoškozování, rozchod rodičů atd. Se Safezonou spolupracuje mnoho dalších stránek a projektů. Safezona dokáže pomoci s mnoha problémy, zároveň dokáže odkázat na konkrétnější kvalitní zdroj pomoci, a proto tento zdroj informací a pomoci uvádíme jako první a hodnotíme ho velmi kladně.

Prague pride je nezisková organizace pomáhající LGBT+ skupinám. Dále provozuje i komunitní centrum v Praze. Organizuje různé festivaly, workshopy a podobné akce. Nabízí také možnost online poradny, kde si můžeš zvolit svého mentora, s nímž můžeš řešit své potíže v diskrétním chatovacím prostoru. Mezi projekty pod jejich záštitou patří např. OZVI SE (řeší se zde a pomáhají řešit jakékoli útoky na lidi z LGBT+ komunity), S BARVOU VEN (jejich online poradna). Dále nabízí i právní pomoc a poradenství, které je bezplatné. Zároveň se můžeš stát i dobrovolníkem a vypomáhat na jejich projektech. Tento zdroj informací a pomoci je největší na české scéně a dokáže ti pomoci diskrétně řešit své problémy. Pokud potřebuješ pomoci či poradit v tomto tématu anebo tě to jen zajímá, určitě se podívej na jejich stránky.

Nevypusť duši je stránka, která vás dokáže nasměrovat na další stránky zabývající se duševním zdravím a organizují besedy pro různé skupiny lidí. Mají různé programy jak pro firmy, tak pro školy. Můžeme tam nalézt mnoho kontaktů roztříděných do několika kategorií např. podle umístění, typu služby… Na stránce je i ukázán projekt ve kterém se jedná o naslouchání rodičů dětem. Nevypusť duši má i mnoho infografik na různá témata. Nám  se nejvíce zalíbily témata o dechovém cvičení, seberozvoji, škole a duševní hygieně. Plakáty jsou pro děti, dospělé, firmy i pečující. Lidé se mohou obrátit i na e-mailovou poradnu, kam mohou psát anonymně a poradenský tým vám odpoví nejdéle do 4 pracovních dnů.

Týdny pro duševní zdraví je stránka, která odkazuje na různé akce a besedy především o duševním zdraví a psychice. Program probíhá každoročně od 10. září do 10. listopadu. Jejich akce probíhají po celé republice. Letos se program konal např. i v Písku. Určitých akcí se lze zúčastnit i online na jejich webu.

Konsent je stránka, která se snaží změnit přístup k sexu a vztahům. Pořádají různé workshopy. Také provozují svépomocnou skupinu pro ženy, které se staly obětí sexuálního obtěžování.

Linka bezpečí je stránka, která nahrává svoje vlastní podcasty o tématech jako úzkost, panická ataka, sexualita, deprese a další… Pomáhají dětem a studentům, kteří jsou v náročné životní situaci a neví si rady. Kontaktovat je můžete přes e-mail, chat nebo jim zavolat na tel. číslo 116 111. Služby poskytují zdarma a anonymně.

Z vlastní ankety na naší škole jsme zjistily, že většina lidí má povědomí, kde a jak hledat pomoc. Znají kontakty a stránky, na které se v případě potřeby obrátit. Většina dotázaných se má komu svěřit. Nejen pro ty, kteří se potřebují na někoho obrátit, jsme zpracovaly tento článek s prezentací, v kterých se dozvědí potřebné informace. 

AUTOŘI: Jana Staffová, Ema Kočová, Klára Radostová, Monika Řezáčová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *