Fejetony,  Práce žáků

Káva a Student

Oblíbený nápoj velké části populace z upražených a rozemletých plodů kávovníku, který málo kdo nikdy aspoň neochutnal. Nakopnutí do dne občas totiž potřebuje každý.

Ale ať už je vaším oblíbeným kávovým nápojem klasická černá káva nebo karamelové Frappuccino s double shotem espressa, ovesným mlékem, šlehačkou a ořískovým posypem, tak je dobrá káva skoro jako čokoláda – balzám pro duši i tělo.

Existuje spoustu druhů jak kávových zrn, tak hotové kávy samotné.

A v každé dobré kavárně dostanete ke kávě i sklenici vody. A proč vlastně?

Voda vám má totiž pomoci pročistit vaše chuťové pohárky a vychutnat si tak ještě více aroma kávy.

Bohužel vám vodu nedají s sebou v kavárně ani u automatu, a tak většinu spěchajících studentů neuvidíte pít vodu před svou kávou v kelímku „To Go“. Přesto si studenti svůj nápoj vychutnají.

Obecně platí, že čím vyšší ročník student studuje, tím vyšší je jeho spotřeba kávy na den. Má na to vliv především nedostatek spánku a energie, kterou káva může aspoň některým jedincům na určitou dobu znovu dodat.

Káva je však také společenským prostředkem, a to nejen pro studenty.

Potřebujete pomoci a vysvětlit nějakou látkou od kolegy spolužáka?

Musíte dodělat skupinovou práci, protože už je tu šibeniční termín?

Nebo byste si jen chtěli odpočinout od všech zkoušek a testů?

Všechny tyto otázky mohou mít společnou odpověď – zajděte si společně na kávu. Nejenže se konečně dostanete ven do společnosti, ale užijete si i lahodný nápoj.

A ti, co kávu nepijí?

Nevadí. To, že si totiž společně zajdete na kávu neznamená, že si musíte dát konkrétně tento nápoj. Klidně si objednejte horkou čokoládu, čaj nebo i něco sladkého.

Vždyť zajít si na kávu je vlastně spíše takový společenský obrat.

Pokud jste však velká kávoholik, můžete si oblíbenou kávu zkusit vypěstovat i doma.

Ale pozor na to, abyste to poté, až budete mít svá vlastní kávová zrna, pražírnu a vlastní značku kávy, s tímto nápojem nepřeháněli. O vlivu kávy na zdraví se totiž samo sebou vedou ve vědeckých kruzích spory, protože jako většina věcí má své klady i zápory.

Pokud ale nemáte nějaké zdravotní potíže či nevypijete více než cca 1 litr kávy denně, můžete být klidní a užívat si svůj šálek kávy v kavárně, ve škole, venku i doma.