Bez,  Reportáže

Výprava Terezín

V pondělí 25. března se skupina složená ze žáku 4.A, 3.A, 2.A a 3.S pod vedením p. uč. Mgr. Hany Krajícové vydala na exkurzi do Terezína.

Po více než dvouhodinové jízdě žáci nejdříve navštívili v terezíně tzv. Malou pevnost s národním hřbitovem Terezín.

Tato pevnost vznikla společně s celým městem Terezín již v 18. století, kdy měla sloužit jako vojenská pevnost v souvislosti s obranou Rakouska Uherska. Ale tento její účel se brzy změnil na vězení.

Bohužel v tomto duchu zde pokračovalo i pražské gestapo za 2. světové války a vytvořilo zde vězení pro politické vězně i pro Židy z nedalekého ghetta Terezín.

Po 2. světové válce pevnost sloužila jako internační tábor pro německé válečné zajatce a pro civilisty německé národnosti, kteří měli být na základě Benešových dekretů odsunuty po válce z ČSR do Německa.

Dnes je Malá pevnost sídlo organizace Památník Terezín, nachází se zde několik různých expozic a muzeí.

Po prohlídce Malé pevnosti se žáce přesunuli autobusem do města Terezín.

Žáci zde nejdříve společně s průvodcem Lukášem Lvem navštívili projekt Terezínská půda. Jedná se o výstavu přímo v jednom terezínském obytném domu, kde byly L. Lvem nalezeny nástěnné malby z doby 2. světové války.

Předposlední zastávkou bylo Muzeum ghetta, které se otevřelo v r. 1991 v bývalé městské škole. Žáci zde prošli dvě stálé expozice – Pamětní síň dětí z terezínského ghetta a Terezín v ‚konečném řešení židovské otázky‘ 1941 – 1945. Ten, kdo chtěl mohl zhlédnout i dokumentární film v muzejním kině.

Celá exkurze byla zakončena návštěvou židovského hřbitova a krematoria v Terezíně.

Poté už se žáci vydali k autobusu, kterým odjeli zpět do svých domovů.