Jiné,  Zprávy

Duben není jen o Velikonocích, začínají maturitní shony

Maturita – označení pro zkoušku, která představuje zakončení středoškolského vzdělání, a nemůžete bez ní na vysokou školu. Toto slovo pochází z latiny a znamená zralost. Jakou podobu má zkouška z dospělosti dnes a jaká je její historie?

Zkouška z dospělosti má dnes dvě části – společnou část a profilovou část.

Ve společné, neboli státní, části na studenta čeká povinná maturita z českého jazyka a literatury (skládá se z didaktického testu a písemné slohové práce), nadále si musí vybrat mezi matematikou (píše se pouze písemný test) a cizím jazykem – nejčastěji angličtiny a němčiny.

Profilovou část stanovuje ředitel dané školy. Většinou se skládá ze dvou až třech zkoušek, jejichž forma může být různá. (Jak to je na našem gymnáziu se můžete dočíst na stránkách školy.)

Na maturitní zkoušení je dobré se nejen dobře připravit, ale i se slušně obléct.

Samotná maturita se zrodila už za dob Rakouského císařství kolem roku 1849. Tehdy došlo k reformě školství a zavedení obdoby dnešních maturitních zkoušek (tzv. Exner-Bonitzovy reformy). Od této doby se podoba mnohokrát změnila.

Pro vznik dnešní podoby maturit se musíme podívat do devadesátých let minulého století.

V roce 1998 vznikl pilotní program nazvaný Sonda maturant. Účastnilo se ho přes 80 tisíc žáků, kteří byli testováni na obecné studijní předpoklady – český jazyk, cizí jazyk (anglický nebo německý jazyk) a matematika. Výsledky byly zpracovány a postupně se podle nich určila podoba maturitní zkoušky.

Státní maturitní zkouška byla přesto zavedena až v roce 2011.

Pro studenty nižších ročníků, kteří věří, že mají stále dosti času, znamenají maturity v tomto roce pouze spoustu suplování a delších hodin díky absenci zvonění.

Maturantům přejeme hodně štěstí.