Jiné

Mezinárodní den čokolády 13. září

Hořká, mléčná, bílá, oříšková… Řeč je o nejoblíbenější sladkosti na světě – čokoládě. Je jí mnoho druhů a každý si může vybrat ten svůj. Průměrný Švýcar jí sní skoro 9 kg za rok a na letišti v Bruselu se jí prodá ročně přes 800 tun.

Datum 13. září je jedním ze čtyř dnů oslavující tuto pochoutku a není jen náhodně vybrané. Jedná se o datum narození Miltona S. Hersheyho, známého amerického výrobce čokolády. Udělal z čokolády, do té doby luxusního zboží, masově vyráběnou pochoutku. Jeho společnost Hershey’s je dodnes jedním z největších distributorů čokolády.

Původní verzí čokolády byl hořký nápoj, připravovaný původními Američany. Tento nápoj nesladili, přimíchávali do něj koření a kukuřici. Mohli si na něm pochutnávat Mayové, Olmékové a Aztékové. Mayové tento nápoj nazývali elixírem zdraví. Aztékové tzv. xocolātl používali při rituálech. Věřili, že tomu, kdo jej pozře, dodá sílu.

Chuť nápoje pozměnili až Španělé v 16. století.

Čokoláda jak ji známe dnes, v pevném stavu, byla vynalezena až v roce 1830.

Roku 1847 spatřila svět hořká čokoláda. Za ní se považuje ta, která obsahuje nad 70 % kakaa. Pokud má čokoláda nižší podíl kakaa, je označována jako tmavá. Roku 1875 byla vytvořena mléčná čokoláda.

Pro běžného člověka se ale čokoláda stala dostupnou až na konci 19. století.

Čokoláda prospívá i zdraví, věří se v její léčivé účinky. Tmavá čokoláda je výborným zdrojem energie. Pomáhá odbourat napětí a stres, zvyšuje hladinu endorfinu a serotoninu (hormonů štěstí), stimuluje nervový systém a snižuje krevní tlak. 

Kakaové boby mají své uplatnění i v kosmetickém průmyslu – kakaový prášek či kakaové máslo jsou často přidávány do různých krémů, mýdel, tělových produktů nebo balzámů na rty, pro své zvláčňující a hojivé účinky.

Pokud tedy objevíte nějaký nevyužitelný kousek čokolády, můžete ji využít jako prvek ve své skin care rutině.

 AUTOR: Helena Pontová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *