Reportáže,  Zprávy

Gymnazisté v Salzburgu v rámci projektových dnů EVVO

V úterý 19. září vyrazila skupina žáků milevského gymnázia spolu s p. uč. Mgr. Lucií Mrázkovou, p. uč. Mgr. Leošem Smrčinou a p. uč. Mgr. Simonou Španvirtovou za hranice do rakouského města Salzburg a jeho okolí.

Od budovy školy odjížděl autobus s účastníky v šest hodin ráno a s sebou si každý musel vzít občanský průkaz či cestovní pas.

První zastávkou byl Hangar 7, který leží u salzburgského letiště a je domovem společnosti Flying Bulls – skupiny pilotů a techniků, kteří se snaží renovovat a znovu zprovoznit stará válečná letadla.

Tato speciální hala, složená z necelých 2 000 skleněných tabulí, není jen standartním hangárem, ale prolíná se zde umění, architektura, gastronomie a létání. Žáci si proto mohli nejen prohlédnout vystavená letadla, formule ze série závodů Formule 1, ale i jiné umělecké exponáty. Nejzajímavějšími se zde však pro některé staly místní luxusní toalety s bavlněnými ručníčky.

Po tomto neobvyklém zážitku vyrazili všichni autobusem již do historického centra města Salzburg.

Po změně původních plánů, se stala první zastávkou ve městě zahrada u zámku Mirabell, která patří i se zámkem do kulturního světového dědictví UNESCO.

Součástí zahrady je např. Pegasova kašna se sochou bájného okřídleného koně v jejím středu, zahrada s trpaslíky a oranžérie, která dnes slouží jako palmový skleník a nachází se zde jezírko s želvami a voliéra s různými druhy papoušků.

Po individuální procházce zahradou se žáci sami vydali podle instrukcí přes most Makartsteg na druhou stranu města, do hlavní historické části k rodnému domu Wolfganga Amadea Mozarta.

Půlka žáků zde vyrazila na nepovinnou prohlídku do muzea v rodném domu Wolfganga Amadea Mozarta. Kromě autentického nábytku z 18. století byly k vidění i Mozartovy dětské housle či klavichord. Zbytek se vydal po vlastní ose prohlédnout si centrum města.

Po prohlídce muzea se obě dvě půlky studentů sešli na Mozartově náměstí a opět si zde mohl každý vybrat zda chce zubačkou vyjet na Hohensalzburg – pevnost, která se tyčí nad městem na vrcholu Mnišské hory – nebo se ještě samostatně projít po městě a něco si třeba i koupit.

Ve čtyři hodiny se odpoledne se celá skupina i s učiteli sešla opět na Mozartově náměstí a společně poté vyrazili k autobusu. Po rychlém nastoupení všichni unavení vyrazili zpět domů.

K budově milevského gymnázia autobus se studenty dorazil v devět hodin večer.

Všichni studenti, kteří se zúčastnili výletu, před budovou Hangaru 7.

Zdroje foto:

https://www.salzburg.info/cs/sights/muzea/hangar-7

https://www.salzburg-portal.com/en/castles-palaces/tip-hohensalzburg-fortress-salzburg/

https://www.salzburg.info/cs/sights/top10/salcburska-pevnost-hohensalzburg

Vlastní fotogalerie žáků

AUTOR: Natálie Procházková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *