Rozhovory

Rozhovor s uchazečkou o šestileté studium

Helena chodí do sedmé třídy na Základní školu T. G. Masaryka. Letošní rok dělala přijímačky na Milevské gymnázium a na Gymnázium Jana Nerudy v Praze. Tématem našeho rozhovoru byla její příprava na testy.

Jak dlouho se připravuješ na přijímačky?

Už od září.

Chodila jsi na přípravné kurzy, nebo jsi se učila sama?

Obojí. Češtinu mě z větší části učila máma, protože je učitelkou češtiny, a na matematiku jsem měla speciální kurz. Taky jsem chodila na kurzy pořádané Milevským gymnáziem.

Myslíš si, že tě na kurzech připravili dostatečně?

Věřím v to. Ale rozhodně si nemyslím, že je to jen o těch kurzech, hlavní je pracovat i sám od sebe.

Nabízí i tvá škola přípravné kurzy?

Ne.

Připravovali vás učitelé na přijímačky jiným způsobem?

Spíš ne. V matematice tak nějak vůbec a v češtině jsme trochu brali větnou skladbu, ale rozhodně to neobsáhlo to, co se v testech nachází, takže nám to ve výsledku stejně nepomůže. Většinu látky potřebnou k přijímačkách ve škole budeme probírat, až když budeme mít testy za sebou.

Jsi nervózní, přestože ses tolik učila?

Docela jo. Zčásti si věřím, na druhou stranu jsem slyšela, že jsme silný ročník a že se nás hlásí hodně a to mě zviklává. Ale snad bych to mohla zvládnout.

Sleduješ nějakým způsobem dění na gymnáziu například prostřednictvím sociálních sítí?

Sleduji všechny profily na instagramu a jiné informace mám přímo z první ruky od kamarádů, kteří na gymnáziu studují.

AUTOR: Barbora Stejskalová