Žáci 2.A se zúčastnili vzdělávací lekce Mediální gramotnost

V pondělí dne 13.3. vyrazili žáci 2.A společně do milevské knihovny na vzdělávací workshop Mediální gramotnost – jednu z mnoha lekcí, které pořádá Městská knihovna Milevsko na podporu čtenářství, inspirující se projektem Jeden svět na školách. Celým programem je provedla lektorka Hana Kozáková.

Lekce probíhala převážně aktivní formou.

Žáci se dozvěděli základní informace o médiích, diskutovali o mediální gramotnosti a rozebrali klady i zápory doby bez internetu a s internetem. Vybrali si časopisy a noviny ze školní studovny, které poté rozřazovali do kategorií bulvár a seriózní tisk.

Společně si udělali test na mediální gramotnost (na webových stránkách https://mqtester.jsns.cz/ ), kde zkoušeli rozeznat seriózní tisk a bulvár, falešné zprávy – tzv. hoaxy a fake news – či fotomontáže. Získali úspěšně 19 z 20 bodů.

Také vytvořili reklamní kampaně ve skupinách na určitý produkt (např. malý magnet, gumovou kachničku).

Městská knihovna v Milevsku pořádá další lekce pro školy, např. na téma holocaust, kyberšikana či migrace. Každá lekce se koná v pobočkách městské knihovny a je možno ji objednat přes mail či telefon.

Tester mediální gramotnosti
Před začátkem